Vánoční atmosféra svépomocí

Nejdříve si řekněme, co všechno vytváří vánoční atmosféru. Každé dítě vám radostně odpoví, že stromeček. Ano, ale to přece zdaleka není všechno. To co nám signalizuje blížící se vánoce, upoutá pozornost našich očí už u vchodových dveří. Zdaleka nás přivítá adventní věnec, který je na nich zavěšen. Na rozdíl od adventního věnce, který bude po celý advent u nás ležet na významném místě, nemá svíce. Ani jednu. Za to adventní věnec na stole má svíce hned čtyři. Každá symbolizuje něco jiného. Zapalují se postupně, každou adventní neděli další. Směr zapalování svíček je rovněž daný. Zapalují se po směru hodinových ručiček. Některé věnce mají místo i uprostřed, pro pátou svíčku, jejíž jméno je Láska.

dekorace na tácu

Svíčky a svícny vůbec v předvánočním a vánočním období ožívají. Světlo svíčky má neopakovatelný charakter. Pohled do plamene je přímo meditační. Uklidňuje a nutí k zamyšlení a vzpomínání.  Pro svíčky si můžeme pořídit svícen, který se nám bude líbit a který bude ladit s dalšími prvky interiéru. Svícen si můžeme také vyrobit. Ideální je k tomu nějaká krásná, zvláštně tvarovaná a barevná láhev od vína, případně můžeme využít i nějakou přírodninu, třeba hezky uřezanou větev břízy, nebo borovice a to i s šiškami. Pokud budeme svícen vyrábět z hořlavých materiálů, použijeme vždy pod svíčku plechovou mističku.

K Vánocům patří také větvičky ze stromů, kterým říkáme Barborky. Jméno dostali podle jména v kalendáři, které se váže k 4. prosinci. To je den svaté Barbory. Pokud v tento den utrhnete větvičku třešně, do Vánoc rozkvete. Symbolizuje příchod světla.
červené svíčky

K Vánočnímu stromečku patří rovněž zvonečky a hlavně model Betlému. V některých rodinách se Betlémy předávají po spoustu generací. Samozřejmě se jejich stavba neobejde bez vzpomínání na ty členy rodiny, kteří už tady nejsou.

Myslíte, že k Vánocům nepatří typické vůně? Zapalujete Františky? Tak nejen tuto vůni mám na mysli. Samozřejmě ne každému kadidlo voní, a tak můžete dát přednost skořici a badyánu. Kousky tohoto koření stačí ponořit do vodní náplně aromalampy. Pak přidat lžičku rostlinného oleje, aby se voda tak rychle neodpařovala.
tyčinky skořice a ovoce

Tento výčet by nebyl úplný, kdyby zde chyběla větvička jmelí. Má být zavěšena někde v místnosti. Polibek pod jmelím, znamená vyjádření opravdové lásky. Tak na to nezapomeňte.