Pravidelná údržba pro vaše auto

Automobil je komplikovaný stroj a existuje řada druhů poruch, které nám mohou překazit jeho využívání. Pravidelnou údržbou a kontrolou jednotlivých komponentů vozu se ale řadě z nich dá předejít. V tomto článku si prozradíme několik užitečných bodů, na které je třeba dát si pozor.
čelní sklo
Jednou z velmi důležitých složek je tlak pneumatik. Přibližně každý týden je třeba zkontrolovat, zda tlak nepřesahuje nebo naopak nedosahuje hodnoty, kterou pro váš vůz výrobce doporučuje a která je uvedena v příručce. Nesprávná hodnota může mít negativní vliv na ovladatelnost a opotřebení pneumatik.
Nejdůležitějším pro chod automobilu je motor. Jeho pravidelné kontroly by se tak neměly v žádném případě podceňovat. Komponenty jako je chladič nebo vzduchový filtr jsou pro běh motoru zásadní a v případě nutnosti je třeba pečlivě je vyměnit. Správná hladina oleje, jehož absence může vést ke zvýšenému tření a následné nižší účinnosti motoru, je také pro provoz vozidla důležitá.
Pravidelnou kontrolou světel se dá přejít nepříjemným situacím v noci či při setkání se strážníky. Jedná se zejména o světla dálková, ukazovací nebo mlhová. Je ale třeba v pravidelných intervalech věnovat čas kontrole všech druhů světel.
pneumatiky na hromadě
Rozbitéstěrače mohou působit problémy při děšti, sněhu či jinak snížené viditelnosti, takže jejich údržba má velký význam a v případě potřeby je bezpodmínečně nutné je nahradit novými. Náhrada stěračů patří obvykle k nejjednodušším druhům oprav automobilu, takže by neměla být problémem.
Varovné kontrolky u volantu nám jsou schopné prozradit řadu poruch pomocí vestavěných senzorů dříve, než mohou vést k závažným nepříjemnostem. Proto je důležité věnovat jim pozornost vždy, obzvláště při startování vozidla, a v případě neznalosti některých z nich zkontrolovat jejich význam v manuálu od výrobce.