Jak zase najít motivaci

Jednou za čas se stane snad každému, že upadne do stavu, kdy se mu doslova nechce vůbec nic dělat. Udělat každodenní povinnosti je velké přemáhání, natož pak donutit se udělat něco navíc. Jak se z takovéhohle stavu dostat ven a postavit se opět na nohy?

Jako první je třeba si uvědomit, že je úplně v pořádku si jednou za čas sednout a nic nedělat. Každému pomůže chvíle odpočinku a relaxu. Není třeba cítit se provinile, když jeden den nebudete prostě vůbec nic dělat. Všichni potřebujeme na chvíli vypnout, protože nám to může pomoci nabrat ztracenou sílu. Takže pokud jste zrovna upadli do takovéto fáze, namísto vyčítání si toho si to užijte.
odškrtávání seznamu

Samozřejmě, že existuje určitá hranice, kterou má každý z nás jinde postavenou, ale neměli bychom ji moc často překračovat. Pak se totiž z nicnedělání stane rutina a to není dobré snad pro nikoho. Každý z nás by měl mít nějaký režim, kdy se věnuje svým povinnostem v domácnosti, rodině, přátelům, vlastním koníčkům a dalšímu.

Jakmile si uvědomíte, že jste se tak nějak zasekli na mrtvém bodě, posaďte se a sepište si na nějaké viditelné místo (například na tabuli nebo na papír, který dáte na lednici), co byste chtěli během dne udělat. Pokuste se dát si takový počet úkolů, které jste schopni splnit. Pokud by bylo úkolů moc velké množství a vy nesplnili ani polovinu, pravděpodobně by vás to spíše demotivovalo, než postrčilo dále.

Během dne budete mít svůj seznam na očích a pro motivaci si můžete jednotlivé činnosti odškrtávat. Uvidíte, jak skvělý budete mít pocit, až na seznamu nic nezbude. A i kdybyste nesplnili tři úkoly z deseti, pořád je to úspěch.
velký kalendář

Nezapomeňte na odměnu za váš postupný úspěch. Během plnění úkolů, nebo pokud chcete, až na konci, si dopřejte nějakou činnost, kterou máte rádi, třeba se koukněte na díl seriálu, zahrajte si hru na počítači, či mobilu, jděte na procházku, dejte si čokoládu, zkrátka cokoliv, co vás těší.

Takto si sestavujte každý den, až budete mít pocit, že seznam nepotřebujete, prostě si jej přestaňte stavět. Je to jen na vás. Hlavně nezapomínejte na to, že pokud vše není podle vašich představ, neznamená to, že je to automaticky špatně. A až se budete zase cítit špatně, koukněte se na to, kolik věcí jste udělali za celý týden a hrdě se poplácejte po rameni za to, jak jste byli produktivní.