Instalatérské řemeslo patří k nejzáslužnějším profesím, je poměrně náročné po stránce teoretické přípravy i manuální zručnosti a v průběhu prací může docházet i k situacím, vyžadujícím psychickou odolnost. Jsou to zejména události havarijního charakteru, neočekávané, které si vynutí okamžitý výjezd na místo, a to bez přípravy a bez náležitého objasnění vzniklých problémů a jejich dopadů na okolí. Tehdy se instalatéři musí rychle rozhodnout, jaké kroky podniknout, co je prioritní a co ne, a mnohdy se potkávají i s řadou nepříjemností.
Havarijní stav odpadů a kanalizace – ucpaný odpad, který nelze prorazit běžnými metodami, dostupnými pro amatérské, kutilské práce, může signalizovat patálii větší, než byste čekali. Může souviset s poškozeným potrubím pod vlivem tlaku velkých předmětů, jako jsou kameny nebo kořeny stromů, u bytových stoupaček zas může dojít k zanesení předměty, které se do odpadu dostaly nedopatřením, jako jsou sponky, řetízky, knoflíky, vatové tampony, velké odřezky potravinových surovin atd. Situaci obvykle provází nesnesitelný zápach a instalatéři se pak dostávají do kontaktu s kontaminovanou vodou a patogenními bakteriemi, což mže znamenat i jisté zdravotní riziko.
Závady na vytápění – jestliže praskne žebro u radiátoru okamžiku, kdy je venku deset stupňů pod nulou, může to znamenat i ohrožení života lidí, zvířat i rostlin, např. ve vytápěných sklenících či v prostorách, které obývají senioři nebo malé děti. Není to legrace a tehdy havarijní služba zasahuje promptně, jak je tomu u výjezdů Integrovaného záchranného sboru. Něco takového se může přihodit každému z vás a je tedy namístě mít uložený kontakt na spolehlivou instalatérskou firmu a dát jí o havarijní situaci vědět ihned, než začít v tu chvíli hledat na Internetu vhodné firmy a posuzovat, která z nich je dobrá, a která na vás moc dobře nepůsobí a té se raději vyhnout.